Jump to content

- - - - -

varicap BB130

• Please log in to reply
9 απαντήσεις σ' αυτό το θέμα

#1 AVRFreakMan

AVRFreakMan

2048 MB Member

• Moderators
  • 1.279 posts

Δημοσιεύτηκε 02/12/2003 - 09:17

Ψάχνω την varicap BB130 για μια γεννήτρια RF μέχρι τα 32ΜΗz που είχε το Ελέκτορ πριν μερικά χρόνια icon_razz.gif . Την έχω φτιάξει με δικό μου πρόγραμμα και μικροελεγκτή εδώ και 2 χρόνια και ενώ έχω βρει το PLL που χρησιμοποιούσε και δουλεύει καλά, δεν μπορώ να βρω τις δυο varicap που θέλει.

Αυτή η varicap είναι για χαμηλές συχνότητες, η χωρητικότητα της μεταβάλλεται χοντρικά από τα 50 ως τα 550pF με τάση 30 ως 0V αλλά δεν με απασχολεί η τάση, μπορώ να την αλλάξω αν θέλω. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν εχω βρει varicap αντίστοιχης χωρητικότητας. Όσες έχω βρει μέχρι τώρα συντονίζουν μόνο σε ορισμένες περιοχές.

Βρήκα κάποιες αντίστοιχες (BB112, KV1235, KV1225, MV1401) στο ιντερνετ αλλά που θα τις βρω αυτές? Σε όσα καταστήματα κοίταξα δεν είχαν τίποτα μεγαλύτερης χωρητικότητας από BB204 που είναι πολύ λίγο για το VCO.

Λοιπόν, καμιά πρόταση?
  • 0
My posts are printed on 100% recycled pixels.

#2 Mythos

Mythos

2048 MB Member

• Moderators
  • 1.826 posts

Δημοσιεύτηκε 02/12/2003 - 16:40

Δοκίμασε σε κανένα στρατόπεδο που έχουν υλικό για πέταμα, συνήθως έχουν διάφορα τέτοια και τα πετάνε καινούργια γιατί 1ον δεν ξέρουν τι είναι και 2ον δεν τα χρειάζονται πλέον.

Κάτω στην Σούδα στον ναύσταθμο πετάξανε DC τροφοδοτικό 144 Amp από υποβρύχιο. (δεν είχε τίποτα ...)
  • 0
Παντού υπάρχει ένας Μύθος I have never met a man so ignorant that I couldn not learn something from him. Galileo [1564-1642]. Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former. Albert Einstein [1879-1955]

#3 pdmtr

pdmtr

512MB Member

• Μέλη
  • 368 posts

Δημοσιεύτηκε 03/12/2003 - 05:24

Απάντηση στο μήνυμα του μέλους AVRFreakMan

AVRFreakMan
Καταρχην βρες την περιοχη λειτουργειας για την εφαρμογη σου. Δηλαδη ποση ειναι η Cmin και η Cmax που απαιτειται για να δουλεψει σωστα το κυκλωμα σου. Μετα μπορεις να χρησιμοποιησεις αλλες βαρικαπ. Παραλληλιζοντας δυο ή περισσοτερες βαρικαπ, αυξανεται η συνολικη χωρητικοτητα, ενω ταυτοχρονα γραμμικοποιειται η μεταβολη της χωρητικοτητος προς ταση :!:
Μπορεις να βρεις τονους απο διαφορετικες βαρικαπ στην αγορα, μεχρι του σημειου μαλιστα που να μην ξερεις τι διαφορα απο την ΧΧΧ-Β με την ΧΧΧ-C και την XXX-J. Παντως αν δυσκολευεσαι και θελεις οπωσδηποτε μια αντιστοιχης χωρητικοτητος βαρικαπ με την συγκεκριμενη, πηγαινε σε ενα εργαστηριο και βρες εναν διαλυμενο δεκτη AM/FM (PLL TUNER), ανοιξε το μικρο tuner που θα ειναι μεσα, και βγαλε καμμια 10αρια βαρικαπ απο το τμημα μεσαιων κυματων. Ολες οι βαρικαπ σε αυτα τα tuner (συνηθως της Mitsumi) ειναι της ταξεως των 20-500pF wink2.gif
Παντως δες και αυτες:

BB 112 AM VARICAP (υπαρχει σιγουρα στην αγορα με το κιλο)
BB 139 VHF VARICAP
BB 212 AM VARICAP DUAL (υπαρχει σιγουρα στην αγορα με το κιλο)
BB 221 VARICAP
BB 405 UHF-VHF VARICAP

Φιλικα
  • 0
Sotiris Pdmtr
ASPiSYS
www.aspisys.com

#4 mixaloybas

mixaloybas

512MB Member

• Μέλη
  • 260 posts

Δημοσιεύτηκε 04/12/2003 - 04:41

Sorry που δεν θα είμαι ακριβώς στο θέμα...Πρόσφατα έπαιζα με το TDA7000 ένα δέκτη fm. Για το tunning έχει ένα LC κύκλωμα. Για να μην βάζω λοιπόν μεταβλητούς πυκνωτές είπα να χρησιμοποιήσω varicap. Είδα και το σχετικό post εδώ και έκανα μια αναζήτηση στο google και πέτυχα μια σελίδα ενός τυπά που είχε κάνει μετρήσεις πάνω σε απλές διόδους, κατά πόσο μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως varicap. Και είχε καταλήξει ότι ένα απλό κόκκινο ledaki είναι πολύ καλύτερο από κλασσικές διόδους (όπως 1N4148 1N4001) και σε εύρος τιμών και σε γραμμικότητα. Και πράγματι το έβαλα στο κύκλωμα και εντυπωσιάστηκα! Αυτό που λες pdmtr είναι πολύ καλό. Υποθέτω θα μπορούσε κιόλας να έχεις μια συνδεσμολογία που να κάνεις coarse και fine tunning για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.
  • 0

#5 pdmtr

pdmtr

512MB Member

• Μέλη
  • 368 posts

Δημοσιεύτηκε 04/12/2003 - 06:17

Απάντηση στο μήνυμα του μέλους mixaloybas

Γεια σου mixaloyba.
Χαιρομαι που ολα πηγαν καλα με το TDA7000. Και εγω εφτιαξα (οπως ειχα πει ειχα ενα μινι προτζεκτ για 76-90MHz) ενα δεκτακι με PLL χρησιμοποιωντας το, το σαββατοκυριακο.
Οντως χρησιμοποιουνται οι βαρικαπ και για μικρομετρικη ρυθμιση. Μαλιστα οταν θελουμε μεταβολη μερικων κυκλων πχ. σε πομποδεκτες SSB, χρησιμοποιουμε δευτερευων PLL συγκρισης για συχνοτητα αναφορας 10Hz που επεμβαινει στο VCO για Fine tuning. Αυτα ειναι ευρεως γνωστα.
Οσο για τις διοδους γενικα, ολες λειτουργουν και ως βαρικαπ. Αλλα δεν εχουν τα ιδια χαρακτηριστικα αναστροφης χωρητικοτητας απο παρτιδα με παρτιδα, κατασκευαστη, ακομα και αρχη με τελος ταινιας μπορει να εχει διαφορετικη συμπεριφορα. Για αυτο οι κατασκευαστες βγαζουν συγκεκριμενες διοδους με εγγυημενα χαρακτηριστικα συμπεριφορας χωρητικοτητας κατω απο ιδιες συνθηκες εργασιας, που ονομαζουν βαρικαπ. Παλια παιζαμε στα FM ( ~76) μεχρι και με BY1xx ανορθωσεως υψηλης τασεως τηλεορασεως για διαμορφωση (οταν δεν ειχαμε προχειρες BA102).
Οι πολλαπλες παραλληλες βαρικαπ χρησιμοποιουνται ευρεως σε διαμορφωτες, μεγαλου μεταβλητου φασματος λειτουργειας, κατα FM ευρειας ζωνης για να βελτιωθει η γραμμικοτητα της διαμορφωσης κατα την μεταβολη της συχνοτητας εργασιας, ωστε το ποσοστο διαμορφωσεως να παραμενει ιδιο απο τη χαμηλοτερη ως την υψηλοτερη συχνοτητα εκπομπης. Αλλοιως στην κατω πλευρα θα χρειαζεσαι πχ 1V AF ενω στην πανω πλευρα 1.5V AF για διαμορφωση 10KHz Δf.

Φιλικα
  • 0
Sotiris Pdmtr
ASPiSYS
www.aspisys.com

#6 AVRFreakMan

AVRFreakMan

2048 MB Member

• Moderators
  • 1.279 posts

Δημοσιεύτηκε 05/12/2003 - 04:08

Απάντηση στο μήνυμα του μέλους pdmtr

Τα ξέρω όλα αυτά. Όπως είπα, την έχω φτιάξει εδώ και δυο χρόνια και όποτε βρω ευκαιρία ψάχνω για την ΒΒ130 ή καμιά παρόμοια. Έχω ένα σακουλάκι με καμιά 100 βάρικαπ που έβγαλα από tuners και άλλες που έχω αγοράσει καινούργιες αλλά το πρόβλημα είναι ότι πρέπει η βάρικαπ να μπορεί να πηγαίνει από μερικές δεκάδες pF μέχρι κάποιες εκατοντάδες, όπως η ΒΒ130, αλλά όσες έχω βρει είναι για FM, VHF & UHF που δεν χρειάζονται τόσο μεγάλες χωρητικότητες και εκ των πραγμάτων δεν μου κάνουν γιατί η γεννήτρια είναι από 550KHz μέχρι 32MHz χωρισμένη σε 4 μπάντες μέσω πηνίων που επιλέγονται με διακοπτικές διόδους και για τις χαμηλές χρειάζεται μεγάλη χωρητικότητα.
Δεν έχει τύχει να βρω βάρικαπ από δέκτη ΑΜ με PLL αν και έχω δοκιμάσει ότι διόδους έχω βρει, βάρικαπ και μη.

Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι ο VCO θέλει δυο βάρικαπ για να δουλέψει που σημαίνει ότι δεν αρκεί να βρω μια μόνο και η πλάκα είναι ότι πριν αρκετό καιρό είχα βρει μια διπλή βάρικαπ σε θήκη TO92 που συντονίζει σχεδόν σε όλες τις περιοχές αλλά τα γράμματα είναι πολύ δυσανάγνωστα και δεν θυμάμαι καν που την βρήκα.

Τέλοσπάντων, έχω κοιτάξει σε πολλά καταστήματα λιανικής και στην καλύτερη περίπτωση είχαν καμιά BB105 ενώ στην χειρότερη με κοιτούσαν λες και ήμουν από αλλο πλανήτη icon_razz.gif . Δεν μπορώ να πάω σε μεγαλύτερα καταστήματα χοντρικής γιατί δε θέλω ποσότητα, αν και αν έβρισκα θα έπαιρνα καμια 20-αριά μόνο και μόνο για να μην περάσω ξανά τα ίδια αν ξαναχρειαστώ.

Αν ξέρει κανένας κανένα κατάστημα στην Αθήνα, θα είμαι υπόχρεος.
  • 0

#7 mixaloybas

mixaloybas

512MB Member

• Μέλη
  • 260 posts

Δημοσιεύτηκε 05/12/2003 - 04:55

..coool...!
  • 0

#8 AVRFreakMan

AVRFreakMan

2048 MB Member

• Moderators
  • 1.279 posts

Δημοσιεύτηκε 05/12/2003 - 05:20

pdmr,
γνωρίζεις την τεχνική του huff-puff?
Είναι σχετικά νέα τεχνική και την χρησιμοποιούν πολύ οι ραδιοερασιτάχνες για μικροσυντονισμό και σταθεροποίηση της συχνότητας σαν ψευτο-PLL.
  • 0

#9 pdmtr

pdmtr

512MB Member

• Μέλη
  • 368 posts

Δημοσιεύτηκε 05/12/2003 - 10:27

Απάντηση στο μήνυμα του μέλους AVRFreakMan

Νεα???
Μαλλον οχι. Απο το ~1970 η HP "κλειδωνε" τα VFO της με αντιστοιχες τεχνικες. Η RF γεννητρια HP8640B ειναι ενα κορυφαιο τετοιο δειγμα.
Το 78-79 χρησιμοποιωταν ευρεως και σε πομποδεκτες οπως της YAESU FRG-7 (αν θυμαμαι καλα).
Τωρα για της βαρικαπ. Παρε απο ενα ραδιοφωνο ΑΜ και θα με θυμηθεις. Ολες οι βαρικαπ σε αυτους τους δεκτες ειναι της χωρητικοτητας που θελεις.
  • 0
Sotiris Pdmtr
ASPiSYS
www.aspisys.com

#10 sotiris73

sotiris73

Εγγεγραμμένο μέλος

• Μέλη
  • 6 posts

Δημοσιεύτηκε 09/12/2003 - 10:21

Απάντηση στο μήνυμα του μέλους AVRFreakMan filarako an breis sth c.a hlectronics sthn omonia επεισηςκοιτα και στα pop22 μοναστηρακι ενα παρομιο ειχαβρει κορινθο στο βαλιμητη αν θες τηλ. ζητατο icon_biggrin2.gif
  • 0

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 κρυφά μέλη