Jump to content

* - - - - 1 Ψήφοι

Θερμογραφικος ελεγχος

• Please log in to reply
29 απαντήσεις σ' αυτό το θέμα

#21 bill_best

bill_best

512MB Member

• Μέλη
  • 680 posts

Δημοσιεύτηκε 18/06/2010 - 15:41

Όταν είσαι σε ένα εργοστάσιο που λειτουργεί 365μέρες το χρόνο και 24ώρες την ημέρα , με 5.000 κινητήρες να λειτουργούν, εκ των οποίων πολλοί από αυτούς σε τάση 6,6kv, θα ήθελα πάρα πολύ να ήξερα ποιος ηλεκτρολόγος θα έκανε προληπτική σύσφιξη των συνδέσεων υπό τάση.
Για "ΕΜΑΣ" η θερμοκάμερα είναι από τα πιο βασικά εργαλεία και ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ μας δείχνει που υπάρχει χαλαρή σύνδεση ακροδεκτών (είτε σε μοτέρ είτε σε πίνακες ), μας δείχνει που χρειάζεται μεγαλύτερη διατομή καλωδίου λόγω μεγάλου φορτίου και πολλά άλλα.Εννοείται ότι οι μετρήσεις θα είναι πάντα υπό φορτίο, αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να κάνεις την μέτρηση.

Τώρα bill_best δεν νομίζω ότι η δουλειά του ηλεκτρολόγου συγκρίνεται με αυτή του παγωτατζή.

Συμφωνώ μαζί σου Tzem, εξάλλου το είπα στο πρώτο μου ποστ:
<<Είναι για αυτούς που κυνηγούν ''φαντάσματα'' σε βιομηχανικές εγκαταστάσεις με πολλούς Μ/Σ, κινητήρες, πίνακες κτλ. Για αυτούς που ο έλεγχος μηχανημάτων γίνετε τουλάχιστον σε εβδομαδιαία βάση.>>
Για ''ΕΣΑΣ'' τους 100 λοιπόν που δουλεύετε στα ΕΛΠΕ (δεν μου έρχεται αυτή τη στιγμή άλλη εταιρία με 24ωρη βάρδια και 5000 κινητήρες και μάλιστα μερικοί από αυτοί στα 6,6KV ) ΣΑΣ είναι πραγματικά απαραίτητο, για όλους τους άλλους εγώ μιλώ, που δεν τους θεωρείς σωστούς επαγγελματίες που δεν αγόρασαν αυτό το εργαλείο γιατί πιστεύουν ότι δεν θα το κάνουν ποτέ απόσβεση, γιατί η δουλεία τους είναι στις οικοδομές, γιατί η δουλεία τους είναι σε βιοτεχνίες ή βιομηχανίες ιδιωτικές που για να πάρεις δοκιμαστικό κατσαβίδι περνά από 100 εγκρίσεις.

Τέλος δεν λέω ότι οι ηλεκτρολόγοι με τους παγωτατζίδες είναι το ίδιο, αλλά οι ηλεκτρολόγοι με τις θερμοκάμερες είναι το ίδιο καλοί επαγγελματίες με τους άλλους και ότι τα εργαλεία δεν κάνουν το μάστορα. Επίσης δεν θέλω υποβαθμίσω το εργαλείο ούτε ότι είναι ένα άχρηστο πράγμα, είμαι σίγουρος ότι είναι χρήσιμο για να κάνεις τη δουλειά σου γρηγορότερα και με ασφάλεια, απλά λέω ότι για ''ΕΜΑΣ'', με αυτήν την τιμή, δύσκολα το κάνει κάποιος απόσβεση.

• 0
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε. ( Γράψε και εσύ την ειδικότητα σου εδώ )
--------------------------------------------------------------------------------
Μην προσπαθείς να διορθώσεις μια μ#$@!! κάνοντας ακόμα μία.

#22 TzeM

TzeM

2048 MB Member

• Honored Members
  • 1.756 posts

Δημοσιεύτηκε 20/06/2010 - 12:10

Για ''ΕΣΑΣ'' τους 100 λοιπόν που δουλεύετε στα ΕΛΠΕ (δεν μου έρχεται αυτή τη στιγμή άλλη εταιρία με 24ωρη βάρδια και 5000 κινητήρες και μάλιστα μερικοί από αυτοί στα 6,6KV ) ΣΑΣ είναι πραγματικά απαραίτητο,

Υπάρχουν και άλλες εταιρίες με πολλούς κινητήρες και βάρδιες....οχι μονο τα ΕΛΠΕ.
Μερικές εταιρίες που μπορεί να μην γνωρίζεις είναι ο Τιταν.Χαλυβας,Αλουμιν,Ελβαλ,Σελμαν...

που δεν τους θεωρείς σωστούς επαγγελματίες

Δεν ανέφερα ΠΟΤΕ ότι κάποιος δεν είναι σωστός επαγγελματίας ότι εργάλεια και να χρησιμοποιεί .Είπα μόνο ότι "τα εργαλεία κάνουν το μάστορα"...ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ έσυ είσαι που απαξιείς ένα όργανο πολύ κάλο και χρήσιμο ΠΙΣΤΕΥΩ σε όλους τους πραγματικούς επαγγελματίες στην δουλεία τους.Γιατί επαγγελματίας δεν είναι μόνο αυτός που αναλαμβάνει οικοδομές.

Ευχαριστώ.
  • 0
Εlectrical Εngineer
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.

Posted Image

#23 vpaulo

vpaulo

512MB Member

• Μέλη
  • 458 posts

Δημοσιεύτηκε 21/06/2010 - 00:03

καλημερα, χρησημοποιω την θερμοκαμερα πανω απο 4 χρονια στην βιομηχανια οπου εργαζομαι. Το κοστος, που ξεκιναει απο 7000ευρω, σε βαζει σε σκεψεις ανεξαρτητα με τον χρονο αποσβεσης.
Θα συμφωνισω για το που μπορει να φανει χρησησμο στα ηλεκτρολογικα. Στο θερμικο ομως υπαρχει ενα ενδιαφερων οταν μπλεκονται και μηχανολογικα μαζι (αντλιες - τροχαλιες - μειωτηρες - κομπλερ κτλ). Ειναι γνωστος ο πολεμος των δυο τμηματων και η θερμοκαμερα ειναι ο τελειος δικαστης. Ακομα ειχε φανει χρησησμη στα υδραυλικα συστηματα οπου βλεπεις διαρροες ή ακομα και σε ψυκτικα οπου βλεπεις που ειναι "μπουκωμενο" το συστημα.
Πιστευω οτι για ενα μεσαιο εργοστασιο (ανω των 300κινητηρων και 2-3 Μ/Τ) θα πρεπει να υπαρχει σαν εξοπλισμος. Η προλυπτικη συντηρηση ειναι βασικο εργαλειο της καθημερινης εργασιας των τμηματων συντηρησης, Ηλεκτρολογων & Μηχανολογων και θα πρεπει να ξερει ο καθενας να το χειριζεται και να καταλαβαινει τι βλεπει.
Προσωπικα εχουμε δυο φορες τον χρονο πληρες σκαναρισμα ολου του εργοστασιου σε ΗΜ και μας εχει βοηθησει αρκετα. Αν το σκεφτουμε και σε επιπεδο marketing & management ειναι ενας τροπος για να δικαιολογησουμε την υπαρξη μας σαν τμημα, τον αριθμο του προσωπικου καθως και υπερωριες.
  • 0
Suppose doctor, lets suppose, that there are some things that man was not meant to know
Ηλεκτρολόγος ΤΕ

1024MB Member

• Μέλη
  • 1.085 posts

Δημοσιεύτηκε 22/06/2010 - 10:23

Ειναι γνωστος ο πολεμος των δυο τμηματων και η θερμοκαμερα ειναι ο τελειος δικαστης.

Πώς δηλαδή η θερμοκάμερα βοηθά στην μείωση των διαφωνιών μεταξύ ηλεκτρολογείου και μηχανουργείου; Για λέγε, για λέγε :-)
  • 0
Good judgment comes from experience, and a lot of that comes from bad judgment.
H εμπειρία είναι σκληρός δάσκαλος. Πρώτα πρέπει να περάσεις τις εξετάσεις και μετά σου μαθαίνει το μάθημα.

#25 vpaulo

vpaulo

512MB Member

• Μέλη
  • 458 posts

Δημοσιεύτηκε 23/06/2010 - 06:10

Ειναι γνωστος ο πολεμος των δυο τμηματων και η θερμοκαμερα ειναι ο τελειος δικαστης.

Πώς δηλαδή η θερμοκάμερα βοηθά στην μείωση των διαφωνιών μεταξύ ηλεκτρολογείου και μηχανουργείου; Για λέγε, για λέγε :-)

καλησπερα, γραφω το πως γινεται....εχεις πχ κινητηρα-κομπλερ-αντλια και σου ρυχνει θερμικα. Με την θερμοκαμερα βλεπεις που υπαρχει αυξημενη θερμοκρασια. Αν ειναι στο κομπλερ τοτε ευθυγραμμηση, αν ειναι στην αντλια τοτε αντλια, αν ειναι καθαρα κομπλερ-αντλια τοτε ειναι κινητηρας. Αλλο ενα παραδειγμα ειναι τα υδραυλικα. Αν δεν λειτουργει μια βαλβιδα και εχει υψηλη θερμοκρασια τοτε ειναι το σπουλ ή εχει διαρροες. Αν ειναι ομως μονο ο πηνιο τοτε ειναι ηλεκτρικο. Νομιζω οτι το βασικο προβλημα ειναι κινητηρας-αντλια/μειωτηρας
  • 0
Suppose doctor, lets suppose, that there are some things that man was not meant to know
Ηλεκτρολόγος ΤΕ

#26 billy the kid

billy the kid

256MB Member

• Μέλη
  • 190 posts

Δημοσιεύτηκε 28/06/2010 - 15:33

Συμφωνώ με τον Vpaulo και εγώ εκεί είδα θερμοκάμερα για πρώτη φορά, χαίρομαι βέβαια που ακούω οτι έχει αυξηθεί η χρήση της και λύνει και κάποιες διαμάχες μεταξύ των τμημάτων. Κώστα όντως στα εργοστάσια υπάρχει αυτή η κόντρα,πχ έχει κοπεί μια αλυσίδα, πέρνουν τους μηχανουργούς τηλέφωνο και λένε ας πάνε ηλεκτρολόγοι πρώτα να εξακριβώσουν οτι δεν είναι ηλεκτρολογικό πρόβλημα και μετά πάμε εμείς.
Μεγάλη ευκολία και πρόγνωση στην βλάβη προσφέρει η θερμοκάμερα στα συστήματα μοτέρ-μειωτήρας ή μοτέρ-κόμπλερ-αντλία. Πάντως οι τιμές, επειδή το ψάχνω το θέμα διότι θα αγοράσω σύντομα θερμοκάμερα, κυμαίνονται απο 1800-3500e για επιθεώρηση κτηρίων, απο 3500e-10000e για βιομηχανία (μηχανολογικά-ηλεκτρολογικά) και απο 8500e-15000e+ για ελέγχους μαρκρυνών αποστάσεων με καλή ανάλυση και πρόσθετους φακούς. Υπάρχουν πολλές εταιρίες πια και τα κόστη κατεβαίνουν ανάλογα τι θές, βέβαια αν πάμε στα πολύ επώνυμα "fluke" οι τιμές διατηρούνται υψηλά οχι εξωφρενικά όμως. Μπορεί όμως ένας ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης που θα ελέγχει μόνο πίνακες κλπ οπου δεν θέλει μεγάλη ανάλυση και εύρος θερμοκρασιακό μπορεί να πάει σε κάτι πιο φθηνό και να κάνει και θερμικές απώλειες κτιρίων και καμιά διαρροή νερού μέσα σε τοίχους με 2000e οπου νομίζω το κόστος δεν είναι απαγορευτικό.
Η βιομηχανία που χρειάζεται ανάλυση, θερμοκρασιακό έυρος της τάξης του 0.1ο Κelvin και άλλες πολλές παροχές όπως frame θερμικό και πραγματικό στο ίδιο πλάνο. Αρκετές έχουν βγάλει και σύνδεση μεσω bluetooth με αμπεροτσιμπίδες, αναλυτές και παλμικούς ελεγκτές τα οποία περνούν σε memory card και επεξεργάζονται στο pc δινοντας μας γραφήματα πολύ σημανικά για την πρόγνωση της βλάβης.
Είχα δηλώσει συμετοχή και σε ενα σεμινάριο πριν λίγες μέρες το οποίο αναβλήθηκε λόγο μειωμένης προσέλευσης, όταν θα το κάνω θα σας πώ εντυπώσεις.
  • 0

www.lgs.gr

H����������� ��������� ��

το mail μου: info@lgs.gr

#27 2sc

2sc

256MB Member

• Μέλη
  • 140 posts

Δημοσιεύτηκε 15/12/2010 - 07:13

Καλησπέρα.
Γνωρίζετε εάν υπάρχει κάποια εταιρία που να αναλαμβάνει να κάνει θερμογραφικούς ελέγχους και να πιστοποιεί αντίστοιχα εγκαταστάσεις;
  • 0

#28 ELECTRO7

ELECTRO7

2048 MB Member

• Μέλη
  • 1.420 posts

Δημοσιεύτηκε 15/12/2010 - 13:39

Στο πιο κάτω έχει αρκετά ενδιαφέροντα για θερμοκάμερες:
http://www.energy-sh...chcatalog37.pdf
Εγώ δεν το συζητώ έχουν μεγάλο κόστος (1500€ min). Δεν έχω πάρα πολούς κινητήρες όπως εσείς (γύρω στα 40 κομμάτια και οι περισσότεροι μεγάλοι). Ακολουθώ την προληπτική μέθοδο με τη μέτρηση της θερμοκρασίας με λειζερ στα εμπρόσθια ρουλεμάν τους και αν παρατηρήσω κάποια αύξηση τότε αναζητώ την αιτία. Αυτό φυσικά και με τον προληπτικό έλεγχο μέγγερ.
  • 0

#29 vpaulo

vpaulo

512MB Member

• Μέλη
  • 458 posts

Δημοσιεύτηκε 16/12/2010 - 02:37

....Ακολουθώ την προληπτική μέθοδο με τη μέτρηση της θερμοκρασίας με λειζερ στα εμπρόσθια ρουλεμάν τους και αν παρατηρήσω κάποια αύξηση τότε αναζητώ την αιτία. Αυτό φυσικά και με τον προληπτικό έλεγχο μέγγερ.

καλημερα, κοιτα και τα πισω ρουλεμαν. Ετσι θα βρεις προβληματα στην ευθυγραμμιση και πιθανος φαγωμενα καπακια. :whistle:
  • 1
Ηλεκτρολόγος ΤΕ

#30 ELECTRO7

ELECTRO7

2048 MB Member

• Μέλη
  • 1.420 posts

Δημοσιεύτηκε 16/12/2010 - 03:46

....Ακολουθώ την προληπτική μέθοδο με τη μέτρηση της θερμοκρασίας με λειζερ στα εμπρόσθια ρουλεμάν τους και αν παρατηρήσω κάποια αύξηση τότε αναζητώ την αιτία. Αυτό φυσικά και με τον προληπτικό έλεγχο μέγγερ.

καλημερα, κοιτα και τα πισω ρουλεμαν. Ετσι θα βρεις προβληματα στην ευθυγραμμιση και πιθανος φαγωμενα καπακια. :whistle:

Ναι φυσικά και παίρνω θερμ/σια και στα οπίσθια:razz: σευχαριστώ για την παράλειψή μου.
Το ανέφερα μόνο για τα εμπρόσθια γιατί είναι τα πιο πιθανά στην αύξηση της θερμ/σιας γιατί αυτά λανβάνουν πρωτίστως τις όποιες μεταβολές του φορτίου (ιμάντες - κόμπλερ)
  • 0

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 κρυφά μέλη