Jump to content

- - - - -

Σύνδεση υπολογιστή με κινητό

• Please log in to reply
9 απαντήσεις σ' αυτό το θέμα

#1 ckgfe

ckgfe

512MB Member

• Μέλη
  • 418 posts

Δημοσιεύτηκε 21/08/2005 - 03:24

Εχεις αγοράσει καποιο εξάρτημα για υπερυθρες για τον υπολογιστη? Αν ναι ποιο?
  • 0

#2 ckgfe

ckgfe

512MB Member

• Μέλη
  • 418 posts

Δημοσιεύτηκε 21/08/2005 - 03:37

Πρεπει να υπάρχουν δυο πομποδεκτες... Ο υπολογιστής που χρησιμοποιείς ειναι dektop ή laptop ? Αρκετές φορές τα laptop έχουν ενσωματομένες υπερυθρες ενω στους desktop πρεπει να αγοράσεις εξαρτημα ! icon_smile.gif
  • 0

#3 ckgfe

ckgfe

512MB Member

• Μέλη
  • 418 posts

Δημοσιεύτηκε 21/08/2005 - 03:56

Αν μπορεις πηγαινε λιγο My Computer (δεξι κλικ)-> Properties -> Hardware ->Device Manager και δες αν αναφέρει τιποτα για συσκευές υπερύθρων ή συσκευές IR.
  • 0

#4 dimi8

dimi8

Εγγεγραμμένο μέλος

• Μέλη
  • 4 posts

Δημοσιεύτηκε 22/08/2005 - 01:39

Υπέρυθρες έχει, αλλά δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.
  • 0

#5 kur3_V2.0

kur3_V2.0

512MB Member

• Μέλη
  • 622 posts

Δημοσιεύτηκε 22/08/2005 - 06:26

Δεν ξέρω ακριβώς πως χρησιμοποιείται το πρόγραμμα της Sony-Ericcsson αλλά μπορώ να σου πω ότι αν θέλεις να στείλεις κάτι στο κινητό απο τον υπολογιστή τότε μπορείς πολύ απλά κάνοντας πάνω στο αρχείο : Δεξί κλικ--->Αποστολή προς-->Συσκευή υπερύθρων.
Μένει μόνο να έχεις ανοιχτές τις υπέρυθρες του κινητού και να τοποθετήσεις το "ματάκι" υπερύθρων του κινητού μπροστά στο ματάκι υπερύθρων του υπολογιστή.
(Να τα πω ακόμα πιο απλά??? icon_razz.gif icon_razz.gif icon_razz.gif )

Παίξε και λίγο με το προγραμματάκι της εριξον.Ρυθμισεις είναι απο κει και περα

Καλή τύχη!
  • 0
PIMP crew - Χαμένοι στη Νύχτα!!!

#6 twilight

twilight

Paradigm Shifter

• Honored Members
  • 1.698 posts

Δημοσιεύτηκε 22/08/2005 - 06:53

Θα προσπαθήσω να κάνω λεπτομερή περιγραφή επί του θέματος:

1) Αν έχει ενσωματωμένες υπέρυθρες το laptop (Στις περισσότερες περιπτώσεις έχει) τότε απλά ενεργοποίησε τις υπέρυθρες από το κινητό σου και το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να το φέρεις κοντά στην θύρα υπερύθρων. Τότε θα το βρεί ο υπολογιστής σου και θα το αναγνωρίσεις σαν εξωτερικό modem. Στο εμφανίζει σαν modem γιατί το κινητό σου έχει αυτήν την δυνατότητα. Αν είχε μόνο OBEXFile transfer δεν νομίζω να μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις σαν modem.

2) Αφού έχεις κάνει εγκατάσταση και το πρόγραμμα της SonyEricsson όπως λες μάλλον αν το ξεκινήσεις τότε θα βρεί και το κινητό σου εκτός και αν θέλει και να το ρυθμίσεις να δει την σύνδεση. Όταν πραγματοποιηθεί η σύνδεση θα δεις το εικονίδιο στο system tray να κάνει "συνεχή ανταλλαγή δεδομένων". Αν βλέπεις ακόμα το απλό εικονίδιο ότι απλά υπάρχει συσκευή σε εμβέλεια (device in range) τότε δεν έχει πραγματοποιηθεί η σύνδεση.

3) Αφού πραγματοποιήσεις την σύνδεση σίγουρα θα μπορείς να εκμεταλευτείς όλες τις δυνατότητες των σύγχρονων κινητών τηλεφώνων όπως εισαγωγή παιχνιδιών Java, αποθήκευση αρχείων εφεδρίας πάσης φύσεως από το κινητό σου στον υπολογιστή, κτλ.

4) Υπάρχουν διάφορα φορματ για αρχεία καταλόγου αλλά το *.vcf είναι όμοιο σε όλα τα κινητά. Πειραματήσου λίγο να δεις ποιο ταιριάζει για σένα. Το *.vcf μπορείς να το τροποποιήσεις στον υπολογιστή σου ακόμα και με το απλό notepad (σημειωματάριο).

5) Θα μπορείς σίγουρα να του βάλεις και wallpapers οπότε αν ξέρεις και την ανάλυση της οθόνης σου θα μπορείς και οποιαδήποτε εικόνα να την κάνεις wallpaper ώστε να πιάνει και λίγο χώρο.

Για ο,τι άλλο εδώ είμαστε.
  • 0

#7 dims

dims

256MB Member

• Μέλη
  • 157 posts

Δημοσιεύτηκε 22/08/2005 - 13:54

Γιατί δεν αγοράζεις ένα καλώδιο usb από ένα κατάστημα κινητής τηλεφωνίας? Η σύνδεση θα πραγματοποιηθεί με 2-3 κλικ άσε που δεν θα έχεις και τον περιορισμό της face to face επαφής κινητού-υπολογιστή wink2.gif
  • 0

#8 Donald

Donald

Εγγεγραμμένο μέλος

• Μέλη
  • 5 posts

Δημοσιεύτηκε 07/01/2006 - 15:40

PLS παιδια μια απαντηση???????PLS
  • 0

#9 Donald

Donald

Εγγεγραμμένο μέλος

• Μέλη
  • 5 posts

Δημοσιεύτηκε 07/01/2006 - 16:19

Λογισμικο μαζι με το κινητο δεν μου δοθηκε.Θα επρεπε?Κατι αλλα NOKIA που ειχα παλιοτερα παρειχαν και λογισμικο.αλλα αυτο ηταν σφραγισμενο οταν το πηρα και δεν ειχε CD.αλλα αυτο που μου ειπες δουλευει(φυσικα εσυ το ηξερες!!χιχι!!Εγω παλι οχι!καθενας στο ειδος του)!σε ευχαριστω πολυ!!Αλλη μια ερωτηση... MP3 μπορω να του μεταφερω?χωραει?
  • 0

#10 Arielis

Arielis

512MB Member

• Μέλη
  • 555 posts

Δημοσιεύτηκε 08/01/2006 - 08:06

Λογισμικό θα έπρεπε να σου είχαν δώσει κάποιο λογισμικό (Nokia PC Suite). Επίσης όταν πάς να αγοράσεις κινητό ,οι πωλητές είναι υποχρεωμένοι να σου ανοίξουν το κινητό μπροστά σουκαι να σε διαβεβαιώσουν οτι όλα πάνε καλά (έχει το κινητό μέσα, τη μπαταρία). Έχω αγοράσεί δύο κινητά! Ένα Nokia από το κατάστημα της Nokia ,και ένα Ericcson από κατάτημα της ΤΙΜ. Και στις δύο περιπτώσεις οι τπάλληλοι άνοιξαν μπροστά μου τη συσκευή και με διαβεβαίωσαν οτι όλα είναι μέσα! Σου τα λέω όλα αυτά γιατί σε ένα φίλ μου ο ποιός ήθελε να αγόράσει κινητό ,όταν του άνοιξαν τη συσκευασία μπροστά του, η συσκευασία εν περιείε το κινητό!!! fool.gif vava.gif shock3.gif Απ' οτι είδα με μια γρήγορη ματιά στο site της Nokia, μπορείς να βάλεις MP3 μέσα. Ωστόσο δεν ξέρω τι μνήμη έχεις. Τη μεταφορά μπορέις να την κάνεις πάλι με τον ίδιο τρόπο όπως σου περιέγραψα πιο πρίν
  • 0

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 κρυφά μέλη