Jump to content

- - - - -

Αλε-ρετουρ και μπριζα

• Please log in to reply
19 απαντήσεις σ' αυτό το θέμα

#1 gravis

gravis

128MB Member

• Μέλη
  • 75 posts

Δημοσιεύτηκε 23/11/2008 - 14:08

Μπαινω στο ψητο..
σε ενα δωματιο υπαρχει αλε -ρετουρ για φως. Ο ηλεκτρολογος εχει συνδεση με το αλε-ρετουρ και μια μπριζα ωστε να λειτουργει μονο οταν ανοιγει το φως (αυτο το εκανε σε περιπτωση που αντι για φως στο νταβανι θα εβαζες ενα πορτατιφ και θα το ελεγχες απο τους διακοπτες) .πλεον αυτο δεν εξυπηρετει και θα ηθελα να καταργηθει αυτη η "δυνατοτητα", και να εχει μονιμος ρευμα η μπριζα.

η συνδεσμολογια του αλε-ρετουρ ειναι η κλασικη, και απλως η φαση που πηγαινει στην λαμπα πηγαινει και στο ενα πολο τις μπριζας , ωστε οταν πατας το διακοπτη και αναβει η λαμπα ταυτοχρονος να υπαρχει φαση και στην μπριζα. ουδετερος και γειωση ειναι κλασικα ανεξαρτητα .

πως θα γινει τωρα να γινει ετσι η συνδεσμολογια ωστε να εχει μονιμος ρευμα η μπριζα (δηλαδη φαση)?
η μια λυση θα ηταν να τραβηχτει απο την φαση που δινει στον πρωτο διακοπτη καλωδιο μεχρι την μπριζα, αλλα αυτη την στιγμη δεν γινετε να ανοιχτουν καπακια και να τραβηχτει καλωδιο.
γινετε κατι αλλο σε αυτο?

• 0

#2 ELECTRO7

ELECTRO7

2048 MB Member

• Μέλη
  • 1.420 posts

Δημοσιεύτηκε 23/11/2008 - 16:16

Να ρωτήσω
1) αν η πρίζα είναι δίπλα (κολλητά) στον 2ο A/R διακόπτη σε κάποιο κομοδίνο.
2) Αν ισχύει το πρώτο μήπως (λέω τώρα...) άφησε ο ηλεκ/γος κάποιο καλώδιο φάσης μέσα στο κουτάκι του διακόπτη A/R? (σπάνιο βέβαια). Άνοιξες τον διακόπτη να δεις μήπως φωτίστηκε baaa.gif τότε και σου κανε τέτοιο καλό?
3) Γιατί δε μπορείς ν ανοίξεις τα κουτάκια σου?
Αυτά κ τα ξαναλέμε....

Edited by ELECTRO7, 23/11/2008 - 16:18.

• 0

#3 gravis

gravis

128MB Member

• Μέλη
  • 75 posts

Δημοσιεύτηκε 24/11/2008 - 07:17

Ο ενας διακοπτης απεχει κατα πολυ απο τον αλλον, οποτε δεν γινετε κατι. εχω ανοιξει τους διακοπτες, δεν υπαρχει επιπλεον φαση για κατι τετοιο.
μια λυση που βρηκα ειναι να συνδεσω την φαση τις μπριζας με μια απο τις δυο γραμμες επιστροφης του διακοπτη, και ετσι θα εχω συνεχη ροη στην μπριζα, αρκει να δουλευω μονο τον ενα διακοπτη , γιατι αν το δουλεψω σαν αλε ρετουρ τοτε κοβεται η φαση στην μπριζα.

ολα τα κουτια ειναι στοκαρισμενα wink2.gif
  • 0

#4 konanmenn

konanmenn

256MB Member

• Μέλη
  • 170 posts

Δημοσιεύτηκε 24/11/2008 - 09:24

Αν δεν θελεις να ανοιξεις τα καπακια ειναι η μονη λυση γιατι οι διακοπτες δεν σηκωνουν μεγαλα φορτια θα λιωσουν η επαφες του.
  • 0
Ηλεκτρολογος εγκαταστατης

#5 ConoBoi

ConoBoi

256MB Member

• Μέλη
  • 171 posts

Δημοσιεύτηκε 24/11/2008 - 17:42

Προσωπικά θα άνοιγα τα κουτιά και θα πέρναγα τη φάση για την πρίζα. Το πρόβλημα σε αυτά είναι να βρείς το χρώμα του τοίχου και να ξαναβάψεις το κομμάτι που είναι το κουτί, το στοκάρισμα δεν είναι τόσο δύσκολο!
  • 0
Μην ανησυχείτε, αντιμετωπίζουμε προσωρινά προβλήματα ηλεκτρικής ισχύος, άμεσα θα τεθούν οι γεννήτριες εκτάκτου ανάγκης!

#6 billy the kid

billy the kid

256MB Member

• Μέλη
  • 190 posts

Δημοσιεύτηκε 25/11/2008 - 14:05

Φίλε καλησπέρα έχω 2 τρόπους να σου προτείνω, μια ακριβή λύση και μία φθηνότερη. Και στις 2 λύσεις δεν χρειάζεται να ανοίξεις κανένα κουτί.
#Η πρώτη λύση είναι η ευκολότερη η οποία βασίζεται στο σύστημα agenius της aliberti, επειδή η τιμή είναι ακριβή αν ενδιαφέρεσαι μου λές και θα σου πώ λεπτομέριες.
#Η δεύτερη λύση βασίζεται στο ρελέ καστάνιας και θα σου παραθέσω ένα σχέδιο να μου πείς την γνώμη σου, βέβαια αυτο προυποθέτει να μπορείς να τοποθετήσεις κάπου το ρελέ καστάνιας, αν έχει το φωτιστικό ροζέτα χωράει άνετα μέσα. Πάμε να αναλύσουμε λίγο τον τρόπο αυτό. Όπως βλέπεις στο σχέδιο η μία γραμμή του alle retour συνδέεται και παρέχει μόνιμα τάση στην πρίζα, για να κρατήσουμε και την λειτουργία alle-retour αντικαθηστούμε όπως βλέπεις τους alle-retour διακόπτες με 2 μπουτόν σε σειρά με normal close επαφή όμως για να μπορεί περνάει απο μέσα τους το ρεύμα για να ανάβει η λάμπα. Αυτά τα μπουτόν συνδέονται στο πηνίο ενός ρελέ καστάνιας, πατώντας ένα απ τα δύο μπουτόν διακόπτεις την τάση του και αλλάζει κατάσταση η επαφή του με αποτέλεσμα να ανάβει και να σβήνει η λάμπα έχοντας alle-retour λειτουργία.

Y.Γ.1 στο πρώτο σχέδιο είναι μάλλον αυτο που είδη υπάρχει και στο σχέδιο 2 είναι αυτό που σου προτείνω.
Αν κάνω κανένα λάθος διορθώστε με, τώρα μου ήρθε η ιδέα και την παραθέτω.
Υ.Γ.2 Ο πρώτος τρόπος που σου λέω λειτουργεί σίγουρα, μια παρόμοια εφαρμογή που έκανα κόστισε 200 euro, αλλά χρησιμοποίησα υλικά της moeller. Η aliberti έχει δανηστεί το agenius απ την moeller... και το έχει κάνει πιο γνωστό εδώ στην Ελλάδα. Στην περίπτωσή σου προτείνω το ρελέ καστάνιας, η περίπτωση του a-genius εφαρμόζεται όταν δεν έχεις άλλη λύση και δεν θες να σκάψεις κ.λ.π.

Συνημμένα αρχεία

• Συνημμένο αρχείο  sxedia.zip   19,96KB   146 Αριθμός λήψεων

• 0

www.lgs.gr

H����������� ��������� ��

το mail μου: info@lgs.gr

#7 ELECTRO7

ELECTRO7

2048 MB Member

• Μέλη
  • 1.420 posts

Δημοσιεύτηκε 25/11/2008 - 14:27

Καταπληκτική σκέψη και εφαρμογή!!!! Συγχαρητήρια Βασίλη!!! clap.gif

Η αλήθεια είναι πως μου πέρασε η ιδέα του ρελέ καστάνιας μα δε σκέφτηκα που μπορεί να τοποθετηθεί...

Θα θελα να δω και την 1η λύση!!
  • 0

#8 vogdos

vogdos

128MB Member

• Μέλη
  • 73 posts

Δημοσιεύτηκε 25/11/2008 - 16:10

Πόσα καλώδια είναι στο κάθε κουτί διακόπτου. 3 & 3 ;

Τα καλώδια τις πρίζας που καταλήγουν ; Στο κουτί διακλαδώσεως ή στο κουτί διακόπτου του Α/Ρ ;

• 0
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.
www.manolas.gr

#9 ELECTRO7

ELECTRO7

2048 MB Member

• Μέλη
  • 1.420 posts

Δημοσιεύτηκε 26/11/2008 - 03:48

Ωχ !! κοίταξα με πιο λεπτομέρεια το σχέδιο 2 αυτό με το ρελέ καστάνιας και είδα πως δε βγαίνει τελικά confused.gif

Θέλει και μόνιμη φάση στην επαφή του ρελέ.

Θα το δω πάλι ....
  • 0

#10 billy the kid

billy the kid

256MB Member

• Μέλη
  • 190 posts

Δημοσιεύτηκε 26/11/2008 - 06:09

τον τρόπο με το ρελέ καστάνιας τον δοκίμασα με ένα μηχανικό ρελέ καστάνιας τύπου λυχνίας και δουλεύει, δεν γνωρίζω αν της abb πχ τα καστάνιας είναι ηλεκτρονικά και θέλουν μόνιμη επαφη.... λοιπόν με τον τρόπο που το έκανα το πηνίο του ρελέ και η επαφή έχουν μόνιμα τάση απ τους (NC) κλειστούς διακόπτες, όταν διακοπεί το κύκλωμα πατώντας ένα μπουτόν και ξαναενεργοποιηθεί αφήνοντάς το, το καστάνιας το θεωρεί παλμό οπότε γυρίζει το μοτεράκι μέσα και αλλάζει κατάσταση η επαφή η οποία μένει μόνιμα έτσι (μηχανική μανδάλωση) μέχρι τον επόμενο παλμό. Την ώρα που έχω πατημένο το μπουτόν δεν πέρνει τάση ούτε η επαφή ούτε το πηνίο, όταν το αφήσω όμως πέρνει τάση και η επαφή και το πηνίο μόνιμα μέσω των κλειστών επαφών.... Επίσης το κακό με το ρελέ που έχω είναι ότι αφού πέρνει συνέχεια τάση ακούγετε ο ήχος του πηνίου (το ζζζζζζζζζζζζζζζζζ), νομίζω οτι και το ηλεκτρονικό ρελέ καστάνιας η κάποιο αθόρυβο θα ήταν μια χαρά.

Ο πρώτος τρόπος που προτείνω, αν δείτε κάποια data που ανεβάζω, βασίζεται στο σύστημα agenius της aliberti ή το Xcomfort της Moeller τα οποία είναι ακριβώς τα ίδια. Και θα πρότεινα ο ενεργοποιητής να μπεί στο δεύτερο κουτί (οπου υπάρχει ουδέτερος) των διακοπτών ή στη ροζέτα του φωτιστικού, πέρνοντας την μία επιστροφή του alle-retour και μέσω της επαφής του να την δίνει στο φωτιστικό. Η άλλη επιστροφή του alle-retour θα τροφοδοτεί μόνιμα την πρίζα. Στους διακόπτες τους οποίους έχεις μπορούμε να ενσοματόσουμε απο ένα ασύρματο πομπό (με μπαταρία) που θα ενεργοποιεί τον δέκτη (ενεργοποιητή) και αυτός με τη σειρά του το φως.

Στέλνω σχεδιάκι και pdf του agenius για τυχόν απορίες-διαφωνίες πείτε μου...

Συνημμένα αρχεία

• Συνημμένο αρχείο  AGenius.zip   818,77KB   29 Αριθμός λήψεων
  • Συνημμένο αρχείο  sxedio3.zip   40,5KB   18 Αριθμός λήψεων

• 0

www.lgs.gr

H����������� ��������� ��

το mail μου: info@lgs.gr

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 κρυφά μέλη