Jump to content

- - - - -

ΤΕΙ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ - ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΣΠΑΡΤΗΣ

• Please log in to reply
6 απαντήσεις σ' αυτό το θέμα

#1 pavlos_zog

pavlos_zog

128MB Member

• Μέλη
  • 123 posts

Δημοσιεύτηκε 10/02/2008 - 07:03

Καλησπέρα σε όλους... icon_smile.gif
Είδα μερικά posts που έχουν κάνει μερικά παιδιά στην συγκεκριμένη ενότητα του forum (από το ΤΕΙ στο οποίο ανήκω) και είπα ως φοιτητής με προβληματισμούς και εγώ(icon_razz.gif) να κάνω μία ερώτηση σε αυτούς τους συμφοιτητές μου που είναι μέλη του ΤΤ. Πιστεύετε πως θα πάμε ποτέ στο νέο κτήριο του ΤΕΙ στον Κλαδά και αν ναι, πότε;;; Επίσης, θα θέλατε να πάμε ποτέ, ή θα ήταν καλύτερα να δημιουργηθούν αίθουσες στο ήδη υπάρχον κτήριο και να μείνουμε μέσα στην πόλη;
Μην ξεχνάμε ότι υπάρχει πρόβλημα με τις διοικήσεις (Δημαρχείο - ΤΕΙ Καλαμάτας), απ' όσο έχουμε καταλάβει όλοι μας... Πολλοί λένε πως το εν λόγω κτήριο είναι έτοιμο και απλά υπάρχει πρόβλημα με την αποχέτευση... Ακούσαμε επίσης ότι τελικά κατά την διάρκεια της ανέργεσης του κτηρίου καταπατήθηκε ένα μέρος γης το οποίο δεν ανήκε στον άνθρωπο ο οποίος έκανε δωρεά στο ΤΕΙ, αλλά σε κάποια κάτοικο της περιοχής η οποία μετά ζητούσε αποζημιώσεις... Τί άλλο θα ακούσουμε;;; Πιστεύετε ότι πρέπει να συνεχιστεί αυτή η κωμικοτραγική κατάσταση ή πρέπει και εμείς σαν φοιτητές να κάνουμε κάτι...; Σε λίγο καιρό ξεκινάει το νέο εξάμηνο και θα έρθουν άλλα πόσα άτομα στο ΤΕΙ(!)... Που θα κάνουμε πια μάθημα...; Ναι δεν λέω μετά από 1 χρόνο υποσχέσεων μας κάνουν τώρα δύο νέες αίθουσες μέσα στον κτήριο (το υπάρχον πάντα...), αλλά και πάλι, θα χωράμε; Είμαι στο 3ο εξάμηνο και τώρα θα μπω στο 4ο και πιστεύω πως στο τέλος αν δεν κάνουμε κάτι θα φτάσουμε στο σημείο να κάνουμε μάθημα στις τάξεις του γυμνασίου (το ακούσαμε και αυτό σε κάποια περίοδοicon_alien.gif)... Δηλαδή έλεος πια μ' αυτήν την κατάσταση... Και από την άλλη, αν πάμε ποτέ στο νέο κτήριο πως θα πηγαίνουμε μέχρι εκεί...; Με ειδικά δρομολόγια με πούλμαν ήταν η απάντηση... Και κάθε πότε θα γίνονται αυτά; Είναι νωρίς ακόμα για τέτοιες συζητήσεις, αλλά μάλλον θα υπάρχει κάποιο πρόγραμμα δρομολογιών, ήταν η απάντηση... Και ερωτώ... Αν τα δρομολόγια είναι κάθε μισή ώρα ας πούμε, θα πρέπει να ξεκινάμε πριν από μία ώρα από τα σπίτια μας για να φτάσουμε στα βουνά;;; Και σιγά να μην είναι κάθε μισή ώρα... Θα το κάνουν και σε μας, όπως ακριβώς γίνεται με το ΑΕΙ των νοσηλευτών... Δηλαδή θα έχει διάφορα δρομολόγια τα οποία δεν θα είναι ανά μισή ή μία ώρα για παράδειγμα... Μπορεί να είναι δηλαδή στις 7:30, μετά στις 8:00, μετά στις 9:30, μετά στις 9:45 κ.ο.κ. Δηλαδή αν για παράδειγμα έχεις μάθημα στις 11 το πρωί και το τελευταίο που φεύγει από την πόλη και σε βολέυει είναι των 9:45 την πάτησες... Γιατί πρώτον, αν το πάρεις, μετά θα κάθεσε καμιά ώρα στο ΤΕΙ χωρίς να κάνεις κάτι ενδιαφέρον και απλά θα περιμένεις να περάσει η ώρα... Δεύτερον, αν δεν προλάβεις το πούλμαν και αν για παράδειγμα το επόμενο είναι στις 11:30 τότε να χάνεις το μάθημά σου και αναγκαστηκά είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις ταξί (ή μάλλον να το χρυσοπληρώσεις... dollar.gif cry4.gif)... Παιδιά, έλεος... This is Sparta... Μία πόλη με 15.000 κατοίκους και μία ευθεία είναι... Δεν είμαστε στην Αθήνα... Γιατί Αθήνα μένω Ζωγράφου και πολύ πριν κατέβω σαν φοιτητής στην Σπάρτη (και στην οποιαδήποτε Σπάρτη) γνώριζα τα προβλήματα που είχαν τα παιδιά τα οποία μέναν για παράδειγμα στο Αιγάλεω και έπρεπε να έρθουν Ζωγράφου (τουλαχιστον 1 ώρα απόσταση και με μέτρια κίνηση στους δρόμους) και τα καταλάβαινα απολύτως... Αλλά στην Αθήνα για παράδειγμα υπάρχουν και οι εστίες οι οποίες βρίσκονται μέσα στην πολυτεχνειούπολη η μία και η άλλη μέσα στην πανεπιστημιούπολη... Οπότε αν είσαι και λίγο τυχαιρός, γλυτώνεις και το νοίκι...
Κλείνοντας για να μην σας κουράζω άλλο, απλά θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος πως γίνεται ένας φοιτητής στη Σπάρτη να φτάσει στο σημείο να πληρώνει πόσα λεφτά στα ταξί για να πηγαίνει στη σχολή του... crazy.gif
Υ.Γ. Θα ήθελα να τονίσω πως έχω περάσει σε μία σχολή την οποία λατεύω και μου άρεσε από την πρώτη στιγμή, αλλά δυστυχώς μερικοί υπεύθυνοι - ανεύθυνοι θα με κάνουν να μην νοιάζομαι γι' αυτήν... fire.gif
  • 0

Η χώρα μου καταστρέφεται από αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;;;

#2 homo_satirous

homo_satirous

Εγγεγραμμένο μέλος

• Μέλη
  • 4 posts

Δημοσιεύτηκε 19/02/2008 - 07:25

Συμφωνω με το φιλο μου τον pavlo_zog... αυτο το θεμα το εχουμε αναφερει πολλες φορες ειτε σε συνελευσεις ειτε σε πηγαδακια μεταξυ μας... η κοροιδια παει συννεφο...Το προβλημα ομως αναγαγεται σε θεμα ιδιοκτησιας του ΤΕΙ... Ο δημος (με τους τοπικους φορεις) θελει το κτιριο του ΤΕΙ στην ιδιοκτησια του κατι που προφανως εινα πολυ γελιο..ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΣΠΑΡΤΗΣ...Σημαντικος λογος για την κατανοηση του προβληματος..Απο την αλλη το ΤΕΙ καλαματας (οπου και ανηκουμε) θελει και δικαολογημενα την κυριοτητα του ΤΕΙ ...Οποτε υπαρχει μια κοντρα δημου vs ΤΕΙ καλαματας για το θεμα της (ιδιοκτησιας)...και οι φοιτητες μενουν ξεκρεμαστοι, χωρις εστιες χωρις σιτιση(περα απο κατι χρηματα τα οποια βαζουν μια στο τοσο), περιμενοντας να πραγματοποιηθουν οι υποσχεσεις...Υπαρχουν αρκετα τα οποια δν ανεφερα τωρα αλλα θα ξανακανω ενα post για να τα δηλωσω...
  • 0

#3 pavlos_zog

pavlos_zog

128MB Member

• Μέλη
  • 123 posts

Δημοσιεύτηκε 26/02/2008 - 10:18

Λόγω του γενικού προβλήματος, και λόγο έλλειψης οργάνωσης, θα ήθελα να σας ενημερώσω πως δημιουργήθηκε ένα κανάλι στο GRNET (εδώ και λίγες μέρες) και θα το προωθήσουμε ως το επίσημο κανάλι του ΤΕΙ μας μέσω και της εφημερίδας μας... Όποιος ενδιαφέρεται για να μιλήσουμε για το θέμα (ή για οτιδήποτε άλλο), ας περάσει μία βόλτα... icon_smile.gif

Υ.Γ.1 Α, ναι, ξεχάστικα... /j #teikal
Υ.Γ.2 homo_satirous, ακόμα ποστάρεις icon_razz.gif ....
  • 0

Η χώρα μου καταστρέφεται από αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;;;

#4 homo_satirous

homo_satirous

Εγγεγραμμένο μέλος

• Μέλη
  • 4 posts

Δημοσιεύτηκε 09/03/2008 - 11:06

Με δαπιτες κουφαλες ανεξαρτητουσ εξαρτημενους και αρστερους με υποβοσκουσα νοοτροπια οποιδηποτε πανεπιστημιακο ιδρυμα απλα παραμενει παραταξιακο χωρις καμια αισθηση της πραγματικοτητας με σκοπο την δημιουργια μιας (υπερ)παραγωγικης μοναδας που θα δουλευει για τα καλα αφεντικα του...αμεση αυτονομια σε ΑΕΙ- ΤΕΙ..Δεν εχουμε αναγκη εκπροσωπους (7μελες) ουτε τα κορακια τους...η φοιτικη κοινωνια μπορει να λειτουργησει με συλλογικες αποφασεις χωρις τουσ (εξουσιαστες συμφοιτιτες μας).....

Υ.Γ. Μη ξεχνατε το καναλι μας.../j #teikal...

• 0

Εγγεγραμμένο μέλος

• Μέλη
  • 2 posts

Δημοσιεύτηκε 09/03/2008 - 13:34

Γειά σε όλους σας! Σπούδασα στη Καλαμάτα και ευτυχώς αποφοίτησα τον Ιούνιο.Παιδιά,χαλαρώστε.γνωρίζω άτομα που είχαν γνωρίσει το ΤΕΙ όταν πρωτολειτούργησε.Δεν έχετε ζήσει τα χειρότερα που ευτυχώς για σας δεν θα τα δείτε.Οι εστίες είναι έτοιμες απο το 2004 αλλά δεν πρόκειται να παραδοθούν ποτέ στα χέρια σας.Λυπάμαι που το λέω,αλλά το ΤΕΙ της Καλαμάτας είναι ανοργάνωτο και έτσι θα μείνει.Πρωτοπήγα 1999 και δεν είδα ούτε μία βελτίωση εκεί μέσα,ακόμα χειρότερα ήταν τα δρομολόγια που ταλαιπωρούν τους φοιτητές, η γραμματεία του τμήματος ΧΡΗΜΕ που χάνονται γραπτά,αλλάζουν αυθαίρετα οι βαθμολογίες και έχουν ανάρμοστη συμπεριφορά οι υπεύθυνοι. Μην ονειροπολείται και μη χάνεται κουράγιο απο αυτό που πρέπει να κάνετε. Ο ρόλος σας είναι να βιαβάσετε και να αποφοιτήσετε με το καλό απο εκεί και όχι να ασχολείστε με τα συμφέροντα της διοίκησης του ΤΕΙ.Αυτά τα προβλήματα δεν λύθηκαν ποτέ και ούτε πρόκειται.Θα θυμηθείτε τα λόγια μου όταν φύγετε πια απο εκεί.
  • 0

#6 homo_satirous

homo_satirous

Εγγεγραμμένο μέλος

• Μέλη
  • 4 posts

Δημοσιεύτηκε 21/03/2008 - 10:31

Γεια χαρα κικη....καταρχας ο pAp_z0g οπως και εγω δεν ειμαστε ουτοπιστες (σε μεγαλο βαθμο),απλα θεωρουμε ως μοναδικη λυση την αφυπνιση απο τον λιθαργο της κοινωνικης καταξιωσης που τα ΜΜΕ, παρεα με τους λαικιστες εκπροσωπουσ των πανεπιστιμιακων ιδρυματων και κρατικους φορεις υπνωτιζουν την μαζα ωστε να απενεργοποιησουν τα αισθηματα αντιδρασης και ελευθεριας....αφου ξερεις λοιπον απο την καλαματα ο παπουτσης(προισταμενος του τει σπαρτης) χρισιμοποιει εκφωβιστικες μεθοδουσ με σκοπο να αμβλυνει τις πιθανες αντιδρασεις απο φοιτιτες...ΔΕΝ εχουμε βιβλια,δεν χωραμε στις αιθουσες διδασκαλιας και εργαστηριων,δν εχουμε μονιμουσ κα8ηγητες,δεν εχουμε ενα υποτιποδες κυλικειο με αποτελεσμα να πιγαινουμε να περνουμε κατι σαπια τυροποιτοειδη και κατι λιγμενουσ καφεδες στο κοντινοτερο fastfoudαδικο,ορισμενες φορες δεν εχουμε ουτε νερο να ποιουμε αφου τελιωνουν οι μπουκαλες στο ειδικο μηχανημα που εχουν τοποθετηση και καλα για την εξυπηρετηση μας,η σιτιση μας υπολογιζετε στα 3 ευρω ημερισιως...και απο την στιγμη που δν εχουμε κανει καποιο διαγωνισμο για την ευρεση εστιατοριου μας βαζουν στη τραπεζα τα χρηματα που δικαιουμαστε καθε.. ..οποτε το θυμηθουν...για πες μου εσυ θα χαλαρωνες??
φιλικα παντα...
  • 0

#7 21century

21century

512MB Member

• Μέλη
  • 441 posts

Δημοσιεύτηκε 27/05/2008 - 06:00

Μονο που ηδη στο ΤΕΙ Καλαματας τωρα χτιζεται Βιβλιοθηκη, Φοιτητικη εστία και γίνονται μεγάλα έργα μετά απο κατακραυγή απο τους φορείς του Νομού και κάλλιο αργά παρά ποτέ που λένε..
  • 0
http://www.freegr.gr -Η Ελληνική Πύλη
F1 Kart Greece- F1 for all

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 κρυφά μέλη